Jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst ve francouzských Lurdech již po šedesáté hostilo vojáky, kteří se na toto místo pod zasněženými vrcholky Pyrenejí přišli modlit za mír, za své zemřelé kolegy, za usmíření a na mnoho dalších úmyslů jak sdílených tak soukromých. Pouti se účastnila i stočlenná delegace Armády České republiky vedená armádním generálem Josefem Bečvářem.


Ve dnech 18. až 20. května se v místech zjevení Panny Marie sešlo takřka padesát armád. Hlavní program začínal slavnostním defilé vojsk v podzemní basilice Pia X. a představením mnoha vojenských hudeb. Byla také zapálená mohutná svíce jako symbol světla, které prozařuje každou temnotu, jako symbol naděje vítězící nad každým zoufalstvím. Tato úvodní ceremonie byla zakončena vzájemným podáním si ruky na znamení snahy o vzájemné porozumění. Vždyť ten, kdo buduje přátelství, předchází konfliktům.

V sobotu dopoledne proběhl český program. Po společné fotografii na schodech Lurdské basiliky jsme zapálili krásnou svíci s prosbou za naše vojáky, za zraněné a padlé, za jejich rodiny, za naši vlast a mír. V kryptě basiliky celebroval mši hlavní kaplan plukovník Jaroslav Knichal. Poutníky pozdravil i francouzský velvyslanec. Světelný průvod uzavřel tento velice pestrý poutní den. Doslova „na vlastní kůži“ jsme se v úvodní tlačenici přesvědčili, že čím je víc lidí, tím víc je potřeba trpělivosti a vstřícnosti.

V neděli jsme se znovu sešli v basilice Pia X. na slavnostní mši. Celebrující francouzský vojenský biskup v kázání použil metaforu chytrého telefonu, aby vyjádřil schopnost člověka chytře komunikovat s druhým člověkem. Doporučil stáhnout si božskou aplikaci, kterou je Duch svatý. Protože jen Duch svatý pomáhá efektivně porozumět a milovat.

Můžeme tak na závěr konstatovat, že i tato mezinárodní vojenská pouť do Lurd pomáhá navazovat přátelství, obrušovat hrany neporozumění a přispívat k budování míru. Ostatně „Mír na zemi“ bylo i heslo tohoto jubilejního ročníku.

 

https://www.signaly.cz/fotky/70937